Instagram hesabınız için 5 adet güvenlik önlemi
  • Güvenlik
  • savestagram
  • 21 Haz 2019 - 13:46
  • 1.328
  • 0

Instagram hesabınız için 5 adet güvenlik önlemi

Devir sosyal medya devri ve sosyal medya hesaplarınızı kullanmanızın yanında bu hesapları kişisel bilgilerinizin güvenliği açısından korumanız gerekiyor. İnternet üzerinde kırılamayacak şifre veya parola yoktur fakat siz elinizden geleni yaparak bu işi daha da zor bir hale getirebilirsiniz.

Şimdi sizlere Instagram hesabınızın güvenliği için 5 adet altın değerinde güvenlik önlemi paylaşacağız.

1) Şifre seçimi

Şifreniz, internet sitelerinde bulunan hesaplarınızın sizin özel hayatınıza açılan bir kapının anahtarı gibidir. Facebook, Twitter, İnstagram ve Foursquare derken insanlar arkadaşlarımızı tanıdı, ruh halimizi anladı, nerelere gittiğimizi gördü ve şu anda nerde olduğumuzu bildi. Bu hesaplar için vermiş olduğunuz şifreler her ne kadar geçmiş için bir önem taşımasada gelecek için oldukça önem taşıyor.

Bir evde, iş yerinde veya başka bir mekanda hesap oluştururken veya oluşturmuş olduğunuz hesabınıza belirlemiş olduğunuz parolayı seçerken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Etrafınızdaki insanların tahmin etmesine mi yoksa karakter sayısı ve çeşidi ile birlikte parola uzunluğuna mı ?

İnsanların dikkatinden kaçan bir nokta var ve bu gerçekten çok elzem bir konu. Sizin gibi bir başka insan bilgisayar başına oturup saatlerce sizin parolanızı düşünerek kırmaya çalışmıyor. Kaldı ki böyle bir şey yapmaya kalksa 16 karakterden oluşan büyük ve küçük harflerden oluşan aynı zamanda karakter içeren bir parolayı o insanın torunu dahi kıramazdı.

Çeşitli algoritmalar kullanarak oluşturulan programlar her seferinde tekrar tekrar denenerek sizin şifrenizi bulmaya çalışıyor. Fakat bu işlemi saniyeler içerisinde binlerce hatta milyonlarca parola üreterek yapıyor yani normal bir insanın düşünme hızının çok daha fazlası..
Alfabemizde 27 adet harf ve 10 adet rakam mevcut. Rakamları kullanarak oluşturmuş olduğunuz bir parola ile harfleri kullanarak oluşturmuş olduğunuz bir parolayı kıyaslayacak olursak ;

27 adet şekerleme içerisinde mi istediğiniz rengi bulma olasılığınız yüksektir yoksa 10 adet şekerleme içerisinde mi ? Sorusunu kendi kendinize cevaplamanız yeterli olacaktır.

Şifrenizi oluştururken birbirinden farklı ve tekrar etmeyen karakterler kullanarak oluşturduğunuz taktirde insanların hesabınıza ulaşmasını fazlasıyla zorlaştırmış olursunuz.

Şifrenizin ne kadar güvenli olduğunu ölçmek istiyorsanız : https://howsecureismypassword.net/ adresini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2) E-posta adresiniz

Instagram hesabı oluştururken geçerli bir e-posta adresi belirtmek zorundasınız. Belirtmiş olduğunuz e-posta adresi sizin hesabınız ile ilgili önemli değişiklikleri yaparken Instagram’ın sizden teyit almasını sağlayacak oldukça önemli bir unsurdur.

Instagram hesabınızda tanımlı olan e-posta adresinizin şifresi, güvenlik sorusu ve hangi cihazlardan e-postalarınıza eriştiğiniz en az Instagram hesabınızın güvenliği kadar önemlidir.

Şifre değiştirme ve mail adresi değiştirmek için ilk belirttiğiniz mail adresinden doğrulama alındığı için e-posta adresinizin şifresini yukarıda yer alan yazıdı okuduktan sonra tekrar güncelleyin ve gizli sorunuzu oldukça iyi bir soru ayarlayın. Mümkün olduğu kadar yabancı cihazlardan e-postalarınıza erişmeyin ve oturumunuzu kapatmayı unutmayın.

3) Başka cihazlardan oturum açmak

Sürekli olarak kullandığınız cihazların dışında başka yabancı bir cihazdan Instagram hesabınıza erişmek zorunda kalabilirsiniz. O esnada farklı bir cihazdan bağlanarak bir işlem yapabilirsiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra mutlaka Instagram hesabınızdan çıkış yaptığınızdan emin olun ve mümkün ise internet tarayıcısı yerine mobil uygulama üzerinden bağlanmayı tercih edin.

İnternet tarayıcıları çerez tuttuğu için şifrenizi kayıt etme olasılığı yüksektir. Gerekli ayarlar yapılırsa şifreleriniz otomatik olarak kayıt edilebilir.

4) Yetki verilen uygulamalar

Herhangi bir üçüncü sahış uygulamasına yetki verirken iki kez düşünün. Bu uygulamalar kişisel bilgilerinize, takip ettiğiniz kişilere ve sizi takip eden kişilere erişme, sizin yerinize başkalarını takip etme işlemlerini gerçekleştirebilir ve bilgilerinize kolayca erişebilir.

Takipçi arttırma, takibi bırakanları gör ve benzeri gibi uygulamalara aldırış etmeden hesabınızı kullanmaya devam edin. Çünkü resmi olarak Instagram’ın böyle bir hizmeti yoktur, olacağını da pek zannetmiyoruz 

5) Şifrenizi paylaşmayın

Bu her ne kadar dışarıdan biraz basit bir önlem gibi görünse bile oldukça önemli. Çok güvendiğiniz insanlara dahi şifrenizi paylaşmayın. Bu hayatta kimseye güvenmeyin !

İyi paylaşımlar 🙂

instagram video indir